Bizi Arayın

0412 503 00 05
Randevu Al

Sobat / Dem-oku Eğitimi

Sobat / Dem-oku Eğitimi
Sobat / Dem-oku Eğitimi

 

SOBAT: Sesli Okuma Becerisi ve Okuduğunu Anlama Testi  Uygulamacı Kullanım Sertifika Eğitimi

Eğitimin İçeriği:

SOBAT’ın amacı özel öğrenme güçlüğü olan 7-14 yaş arası çocukların sesli okuma ve okuduğunu anlama becerilerini değerlendirmektir. SOBAT standardizasyonu yapılmış bir testtir ve A ve B formu olmak üzere iki formdan oluşmaktadır. SOBAT’ta çocukların sesli okuma becerisi okuma hızı ve okuma hataları açısından değerlendirilirken okuduğunu anlama becerisi okuduğunu anlama soruları kullanılarak değerlendirilmektedir. SOBAT testi özel öğrenme güçlüğü olan çocukların tıbbi ve eğitsel tanılama süreçlerinde okuma ve okuduğunu anlama becerileri standart bir okuma testiyle değerlendirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca SOBAT testi, özel öğrenme güçlüğü olsun ya da olmasın, okuma güçlüğü yaşayan çocukların tarama ve tanılanmasında kullanılabilmekte ve okuma güçlüğü olan çocukların eğitimlerinin planlanması ve okuma edinimlerinin izlenmesi aşamalarında kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra, okuma becerilerine ilişkin öğrencilerin durumlarını belirleme, yardımcı okuma programları geliştirme ve var olan programların etkililiğini ölçme gibi bilimsel çalışmalarda SOBAT yaygın olarak kullanılabilmektedir. Bu eğitimde SOBAT testinin kullanımına ilişkin uygulayıcı yeterliği sağlanacaktır.

Eğitim ücretine SOBAT uygulama paketi (Test Uygulayıcı El Kitabı, Öğrenci Okuma Kitabı, Test Uygulayıcı Formları) dâhildir ve eğitim başlangıcında katılımcılara dağıtılacaktır. 16 – 17 Mart 2019 tarihlerinde düzenlenecek olacak eğitime bilgi ve kayıt için iletisim@soulenity.com adresine mail gönderebilir ya da 0555 1573507 / 0412 503 0005 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Önkayıt için tıklayınız.

 


 Disleksi Eğitim Müdahaleleri (DEM-OKU) disleksi tanısı almış ve/veya  disleksi riski olan öğrencilerin okuma becerisini geliştirmeye yönelik olarak geliştirilmiş bilimsel kanıta dayalı pek çok uygulamayı içeren çok adımlı bir müdahale programıdır. 
 

DEM- OKU kapsamında ilk değerlendirme aşamasından okuma becerisini geliştirmeye yönelik stratejileri de içeren tüm eğitim sürecini içeren eğitim basamakları adım adım paylaşılmaktadır.

Geliştirilen müdahale programı kapsamında okuma güçlüğü gösteren öğrencilerin akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerilerini geliştirmeye yönelik stratejiler uygulanmaktadır.

Sertifika eğitimi kapsamında disleksi öğrencilerin okuma becerilerinin belirlenmesine yönelik performans alımı ve strateji öğretimi gerçeklestirilecektir. Etkinlik kapsamında mudahale programını ve performans belirleme sürecine yönelik beş adet örnek kitap paylaşılacaktır.

DEM-OKU'ya katılan öğretmenler uygulayıcı eğitimi teorik eğitim ve uygulamalı eğitimleri içermektedir.disleksi öğrencilerle gerçekleştirecekleri bir yıllık eğitim sürecine yönelik bir müdahale programına sahip olacaklardır.

 

EĞİTİMCİLER 

Doç. Dr. Macid Ayhan MELEKOĞLU

Doç. Dr. Macid Ayhan MELEKOĞLU, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği lisans programından 2001 yılında mezun olduktan sonra 2001–2003 yılları arasında Kırıkkale ili Bahşili ilçesi Büyük Sarıkaya Köyü İlköğretim okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yaptı. 2003 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1416 sayılı kanun kapsamında sağladığı yurtdışı eğitim bursu ile özel eğitim alanında yüksek lisans ve doktora eğitimi için Amerika Birleşik Devletlerine gitti. University of Wisconsin- Madison’ın Özel Eğitim Yüksek Lisans Programını 2005 yılında, Özel Eğitim Doktora programını 2009 yılında tamamladı. Aynı yıl Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesinde göreve başladı. 2011 yılında Muğla Üniversitesindeki görevinden ayrılıp Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde çalışmaya başladı. Halen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Özel Eğitim alanında çeşitli bilimsel dergilerde yayınlanmış makaleleri, kitap bölümleri ile ulusal ve uluslararası kongrelerde sunduğu bildirileri bulunmaktadır. Araştırma ilgi alanları özel öğrenme güçlüğü, okuma becerilerini değerlendirme, okuma başarısını artırma, kaynaştırma ve özel eğitimde öğretmen yetiştirme konularını kapsamaktadır.

 

Doç. Dr. Orhan ÇAKIROĞLU

Doç. Dr. Orhan ÇAKIROĞLU, lisans öğrenimini Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi’nde tamamlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı burslusu olarak yüksek lisans ve doktora öğrenimini özel eğitim alanında Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin eyaletinde University of Wisconsin-Madison, School of Education’da tamamlamıştır. Bu süre içinde Amerika’daki çeşitli projelerde görev almıştır. 2010 yılında Türkiye’ye dönerek Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak görev almıştır. Halen Trabzon Üniversitesin’de öğretim üyesi olarak görev yapıyor olup başta TÜBİTAK olmak üzere pek çok projede yürütücü ve araştırmacı olarak görev almaktadır. Başlıca çalışma alanları öğrenme güçlüğü ve okuma güçlüğü olan öğrencilerdir.

 

Eğitim Ücreti
1100 TL / Ön Kayıt Bedeli 250 TL ( KDV Dahil)

Eğitim Yeri
Medya mah. Dünya kavşağı HMT21 Plaza B Blok Kat 1 No 3-4 Kayapınar/DİYARBAKIR

Sertifikasyon
Eğitim sonrasında katılımcılara “Uygulayıcı Belgesi” düzenlenecektir.

Katılımcılar
Eğitime özel eğitim, sınıf öğretmenliği, okul öncesi,  psikoloji, psikiyatri, psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları ile son sınıf öğrencileri katılabilir.

Kayıt
Ön kaydınızı gerçekleştirdikten sonra tarafınıza iletilen banka bilgilerine ön kayıt bedelini havale etmeniz durumunda kaydınız kesinleştirilecektir. Ön kayıt başvuru formunu doldurmak için  tıklayınız.

Başvuru ve bilgi için
0555 1573507/ 0412 503 0005–iletisim@soulenity.com

İletişime Geç